Fuerteventura – słoneczna wyspa

Pogoda
'Windmill on Fuerteventura, Canary Islands, Spain' - Fuerteventura
'Windmill on Fuerteventura, Canary Islands, Spain' Stefan Missing / Shutterstock

Pogoda w Fuerteventura jest dosyć przewidywalna. Podczas dnia średnie temperatury wynoszą od 22 do 26 stopni Celsjusza. W ciągu roku temperatury mogą wahać się od 20 do aż do prawie 40 stopni w lecie, jednak towarzyszący im lekki wiatr sprawia, że upały nie są aż tak odczuwalne. Przez większość czasu jest tu słonecznie i ciepło. Dzięki występowaniu wiatrów przybywają tu liczni windsurferzy oraz kitesurferzy, aby doskonalić swoich umiejętności pośród pokaźnych fal oceanu.

W zimie może wystąpić kilka dni z gorszą pogodą, ale zwykle są one bardzo nieliczne. Nie zaszkodzi zabrać ze sobą kurtkę na wypadek Calimy, zjawiska polegającego na nawiewaniu piasku i pyłu z terenu Afryki (90 km na wschód) przynoszącego chmury zasłaniające słońce, co sprawia, że robi się trochę chłodniej. W dzień, w którym zachodzi zjawisko Calimy, a jest bezwietrznie, temperatury mogą osiągnąć 40 stopni Celsjusza. Obowiązkowo należy zabrać ze sobą krem do opalania oraz parasol przeciwsłoneczny.

Czasami może tu spaść trochę deszczu, ale zdarza się to zaledwie kilka tygodni w roku. Jeśli już pada, to bardzo ulewnie, jednak nie trwa to zbyt długo. Takie ulewy mogą powodować małe powodzie lub podtopienia, co szczególnie może być dotkliwe podczas przebywania w nisko położonym terenie. Ogólnie jednak pogoda na Fuerteventurze jest świetna. Chłodniejsze dni są idealne na piesze wycieczki, a dni gorące na wylegiwanie się na plaży.

Chrysanthemum coronarium bloom on Fuerteventura after rains of late autumn
'Chrysanthemum coronarium bloom on Fuerteventura after rains of late autumn' - Tamara Kulikova / Shutterstock