Piasek między palcami - plaże Fuerteventura

Plaże
'view of Playa Esmeralda in Fuerteventura, Canary Islands, Spain' - Fuerteventura
'view of Playa Esmeralda in Fuerteventura, Canary Islands, Spain' nito / Shutterstock

Plaże znajdujące się na wybrzeżu wyspy Fuerteventura są są bardzo zróżnicowane. Są tu plaże z piaskiem białym, czarnym, żwirem oraz malownicze laguny. Łączna długość wszystkich plaż Fuerteventury to ok. 200 km.

Istnieje wiele miejsc, w których można odpocząć przy dźwiękach morskich fal. Siedem plaż oznaczonych jest Błękitną Flagą, nagrodą przyzwaną za odpowiednią czystość wody i bezpieczeństwo podczas pobytu. Większość plaż położonych jest na wschodnim wybrzeżu wyspy. Piaski na plaży przypominają piasek pustynny, gdyż przez tysiąclecia nawiały one z terenu Sahary i osiadały początkowo po wschodniej części wyspy. Plaże Fuerteventury oceniane są jako jedne z najlepszych w Europie. Nakręcono tu wiele reklam promujących archipelag Wysp Kanaryjskich. Fuerteventura to jedyna wyspa archipelagu, na której występują białe piaski. Dzięki położeniu blisko Afryki (ok. 100 km) plaże zachowują swój naturalny urok. Najpiękniejsze plaże znajdują się w następujących miejscach:

Corralejo, miejscowość w północnej części wyspy, w której znajdują się liczne plaże uważane za jedne z najlepszych. Plaże w Corralejo są rozległe, a wielu podróżnych zakochuje się w ich złocistym piasku oraz krystaliczno-czystych wodach oceanicznych. Playas Grandes de Correlejo są licznie odwiedzane przez turystów przybywających na wyspę w poszukiwaniu wypoczynku. Piasek na plaży jest jasno-biały. Ten obszar obejmuje większą część północno-wschodniego krańca wyspy i stanowi idealne miejsce do uprawiania kitesurfingu oraz parasailingu. W odległości pięciu kilometrów od Corralejo znajduje się park naturalny, gdzie występują duże wydmy rozciągające się aż do wybrzeża i stanowią wspaniałe miejsce na wycieczkę pieszą. Niesamowity krajobraz rozciąga się na obszarze ok. 2600 hektarów od białych piasków po turkusowe wody oceanu.

Sand dune with blue water sea view near Corralejo , Fuerteventura, Canary Islands, Spain
'Sand dune with blue water sea view near Corralejo , Fuerteventura, Canary Islands, Spain ' - Pawel Kazmierczak / Shutterstock

Dalej w stronę zachodniego wybrzeża w pobliżu Corralejo znajduje się miejscowość El Cotillo. W El Cotillo i najbliższych okolicach można znaleźć wiele plaż w kształcie laguny z mini-przystaniami (portami) do nurkowania i pływania. Te spokojne laguny bez fal stanowią doskonałe miejsce do wypoczynku. Po zachodniej stronie wyspy Fuerteventura występują silne prądy, z którymi nawet najlepsi pływacy mają problemy. El Cotillo jest wyjątkiem od tej reguły. Przy niektórych plażach jest piaszczyste dno, a obfite fale świetnie nadają się do uprawiania surfingu. Naprzeciwko dziewiczych plaż w pobliżu klifów znaleźć można spokojne laguny, w których mogą bawić się dzieci.

el cotillo beach in fuerteventura island on sunset
'el cotillo beach in fuerteventura island on sunset' - Ramon grosso dolarea / Shutterstock

Playa Chica to plaża miejska położona w środkowo-wschodniej części wyspy. Jest ona licznie odwiedzana przez wielu mieszkańców wyspy i turystów. Ze względu na pobliski port, przy plaży znajduje się duży falochron i w związku z tym jest to idealne dla rodzin z dziećmi. Woda morska jest tu bardzo jasna, fale niewielkie, a piasek miękki.

Podróżując dalej na południe dotrzemy do Playa Blanca, plaży położonej najbliżej lotniska. Z plaży możemy obserwować przyloty i odloty samolotów. Obecni są tu ratownicy, którzy czuwają nad bezpieczeństwem plażowiczów. Ponadto są tu oznaczenia flagowe, które informują, czy surfing w tym miejscu jest bezpieczny dla każdego (zielona flaga), wymaga nieco umiejętności (żółta flaga), lub czy w ogóle nie próbować (czerwona flaga). Gdy wywieszona jest czerwona flaga, nie wolno się oddalać w wodzie na odległość większą niż 15 metrów od brzegu. Kształt dna oceanicznego sprzyja tworzeniu się tu wirów oraz prądów, więc warto zachować ostrożność.

Playa blanca near Puerto del Rosario, Canary Island Fuerteventura, Spain
'Playa blanca near Puerto del Rosario, Canary Island Fuerteventura, Spain' - Philip Lange / Shutterstock

Nowy kurort turystyczny Caleta de Fuste jest bardzo popularny. Ma on kształt ogromnej podkowy. To miasteczko zostało zbudowane w naturalnej zatoce. Fale w tej okolicy są dosyć pokaźne, a poziom wód waha się znacząco w ciągu jednego dnia. Jest to także świetne miejsce na szukanie muszli, ryb i krabów. Obszar ten jest chronionym siedliskiem ryb i innych zwierząt morskich, więc można tu zaobserwować ryby pływające między kąpiącymi się ludźmi. W Caleta de Fuste można uprawiać różnorodne sporty wodne, m.in. snorkelling. W okolicy przystani pływa statek półzanurzalny.

Beach in Caleta de Fuste, Fuerteventura Spain
'Beach in Caleta de Fuste, Fuerteventura Spain' - Philip Lange / Shutterstock

Na południu wyspy Fuerteventura można znaleźć plaże z czarnym piaskiem. Ajuy to wioska rybacka, która słynie ze starożytnych jaskiń. Jest ona położona przy ujściu rzeki Barranco de Ajuy, w którym znajduje się ważna kolonia palm. Jest to spokojna okolica zlokalizowana blisko natury, w której można znaleźć kilka restauracji z daniami ze świeżych ryb.

black sand volcanic beach, ajuy village in fuerteventura island
'black sand volcanic beach, ajuy village in fuerteventura island' - tommaso lizzul / Shutterstock

Dalej na południe, po wschodniej stronie wyspy znajdują się 'boskie' plaże. Są to liczne czarne plaże piaszczyste, które rozciągają się na długość ponad 20 km. Woda przy wielu z nich jest płytka i nawet po oddaleniu się o 50 metrów od brzegu sięga ona poniżej pasa. Czarny piasek trochę mocniej się nagrzewa, więc trzeba zachować ostrożność przy chodzeniu na boso. Plaże z czarnym piaskiem to m.in. Las Playitas, Gran Tarajal i Taralejo.

Town Gran Tarajal, Canary Island Fuerteventura, Spain
'Town Gran Tarajal, Canary Island Fuerteventura, Spain' - Philip Lange / Shutterstock

Sotavento to największa i jedna z najpiękniejszych plaż na wyspie wraz z otaczającymi ją turkusowymi wodami oraz meandrującymi pasami piaskowymi i białymi plażami z ciepłą wodą. Znajduje się ona w niewielkiej odległości od głównej drogi.

Sotavento Beach in Fuerteventura, Canary Islands, Spain
'Sotavento Beach in Fuerteventura, Canary Islands, Spain' - gorillaimages / Shutterstock

W okolicy znajdują się lokale gastronomiczne, w których można delektować się świeżo złowionymi rybami.Jandia i Morro Jable stanowią południowo-wschodnią część wyspy. Plaże w tych miejscach pokrywa czarnym piasek, żwir lub kamyki. Znajdziemy tam także przystanie rybackie, co stanowi doskonałą okazję do poznania lokalnych zwyczajów oraz stylu życia. Pogoda tutaj jest trochę mniej przewidywalna i należy być przygotowanym na jej kaprysy. Poza strojem kąpielowym i okularami przeciwsłonecznymi, czasem może się przydać cieplejsze ubranie. Podczas kąpieli w oceanie należy zachować szczególną ostrożność ze względu na nieprzewidywalne wiry wodne.

Beach of Morro Jable, Canary Islands, Fuerteventura, Spain
'Beach of Morro Jable, Canary Islands, Fuerteventura, Spain' - sashahaltam / Shutterstock

Podróżując po wschodniej części wyspy, począwszy od jej północnego krańca, znajdziemy wiele pięknych i licznie odwiedzanych przez turystów plaż. Rybacy korzystają z naturalnego bogactwa oceanu organizując połowy, natomiast surferzy mają szansę doskonalić swoje umiejętności w krystaliczne czystej wodzie.